Άσκηση ετοιμότητας

Την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας άσκηση ετοιμότητας για την αποτελεσματική αντιμετώπιση σεισμού ή άλλου έκτακτου γεγονότος. Προηγήθηκε ενημέρωση των μαθητών από αξιωματικό της πυροσβεστικής υπηρεσίας ο οποίος προσκλήθηκε για το σκοπό αυτό στο σχολείο μας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το φυσικό φαινόμενο του σεισμού, τα προληπτικά μέτρα αντιμετώπισής του και τις διαδικασίες πυρόσβεσης, ενώ τους δόθηκαν οδηγίες και συμβουλές για το πώς πρέπει να αντιδράσουν αν συμβεί ένα έκτακτο γεγονός κατά τη διάρκεια μιας σχολικής ημέρας. Η άσκηση ετοιμότητας που ακολούθησε υπήρξε απόλυτα επιτυχής, το διδακτήριο εκκενώθηκε σύμφωνα με το Μνημόνιο Ενεργειών για τη Διαχείριση και Αντιμετώπιση Έκτακτων Αναγκών που έχει καταρτίσει ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές συγκεντρώθηκαν σε ασφαλές σημείο στο προαύλιο του σχολείου.