Διαδραστική παρουσίαση από τη συγγραφέα Αναστασία Ευσταθίου

Με μεγάλη χαρά μαθητές και δάσκαλοι υποδεχτήκαμε την διακεκριμένη εκπαιδευτικό-συγγραφέα κα Αναστασία Ευσταθίου στο σχολείο μας. Η κα Ευσταθίου παρουσίασε με τον δικό της μοναδικό τρόπο ήρωες των βιβλίων της, «Ο λαγός ο Πολύδωρος και η Πουά η πασχαλίτσα», «@γαπουλίνια Χριστούγεννα» και «Η Γερακίνα και ο πρίγκιπας Νερένιος», τους οποίους έχουν αγαπήσει ιδιαίτερα τα παιδιά, στο πλαίσιο των προγραμμάτων φιλαναγνωσίας. Μέσα από τη συζήτηση που ακολούθησε τα παιδιά γνώρισαν καλύτερα τον λαγό τον Πολύδωρο με τις αρετές και τις αδυναμίες του στην προσπάθειά του να γίνει ο σοφός βασιλιάς, την φίλη του την Πουά την πασχαλίτσα και την Ηριγόνη που ανάβει τ’ άστρα ψηλά στον ουρανό. Αναρωτήθηκαν εάν θα τα καταφέρει ο Κάλι Καλ, ο καλοσυνάτος καλικάντζαρος και φίλος του Αϊ-Βασίλη να ανατρέψει τα σχέδια του Τσάο Τσάο Γη, του νέου πλανητάρχη, που θέλει ο Αϊ-Βασίλης και η μάγισσα Μπεφάνα να σταματήσουν το μοίρασμα των δώρων στα παιδιά τα φετινά Χριστούγεννα. Ακόμα συγκινήθηκαν με την ιστορία του εγωιστή πρίγκιπα Νερένιου και της όμορφης Γερακίνας. Στο τέλος η κ. Ευσταθίου δέχτηκε ερωτήσεις από τους μαθητές για την ίδια και τη συγγραφή των βιβλίων της. Όλοι έμειναν ενθουσιασμένοι από τη συνάντησή τους με τη συγγραφέα την οποία ευχαριστούμε θερμά για την επίσκεψή της στο σχολείο μας και την καταπληκτική εμπειρία που προσέφερε στους μαθητές μας. Της ευχόμαστε να παραμείνει πάντα δημιουργική και να συνεχίζει να προσφέρει πολλές ακόμα ιστορίες στην παιδική και όχι μόνο σκέψη και ψυχή.