Τελετή λήξης σχολικού έτους 2015-16

Στις 15 Ιουνίου 2016, το βράδυ, μαζευτήκαμε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί για να γιορτάσουμε τη λήξη του σχολικού έτους 2015-16 και να αποχαιρετήσουμε τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης που από τον Σεπτέμβριο θα συνέχισουν την εκπαίδευσή τους στο Γυμνάσιο. Την εκδήλωση άνοιξε η διευθύντρια του σχολείου, Αγγελική Πολυδώρου, η οποία μίλησε για τη σχολική χρονιά που έληξε και ευχήθηκε στους μαθητές και στις μαθήτριες της Στ’ τάξης καλή συνέχεια στο ταξίδι τους στη ζωή και στη μόρφωση. Αμέσως μετά οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΣΤ2 τμήματος παρουσίασαν δραματοποιημένα λογοτεχνικά κείμενα των Καζαντζάκη, Χρηστοβασίλη, Βάρναλη, Βιζυηνού και Λουντέμη, απήγγειλαν αποσπάσματα από το έργο “Όνειρο καλοκαιρινού μεσημεριού” του Γιάννη Ρίτσου και τραγούδησαν μαζί με τους μαθητές του ΣΤ1 τα τραγούδια Γιαρέμ-γιαρέμ και Ουράνιο τόξο. Στη συνέχεια ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πρόσφερε αναμνηστικά δώρα στους μαθητές και στις μαθήτριες της ΣΤ τάξης και έπειτα βγήκαμε όλοι έξω στο προαύλιο του σχολείου για να παρακολουθήσουμε δραματοποιημένες σκηνές από τον ελληνικό κινηματογράφο με αναφορές στη σχολική ζωή, που είχαν ετοιμάσει και μας παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΣΤ1 τμήματος, οι οποίοι στο τέλος χόρεψαν όλοι μαζί το “Ο πιο καλός ο μαθητής”. Η όμορφη εκδήλωση έκλεισε με τα τραγούδια “Να αγαπάς” και “Μια νέα αρχή”. Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν οι δάσκαλοι της Στ τάξης Φερτάκης Αθανάσιος και Πιζολίνας Αθανάσιος, ο δάσκαλος Θεατρικής Αγωγής Μπάκας Φίλιππος και ο δάσκαλος Μουσικής Κατσώλης Νίκος.