Το πείραμα του Ερατοσθένη

Στις 22 Σεπτεμβρίου 2016, ημέρα της φθινοπωρινής ισημερίας, τα δύο τμήματα της Στ’ τάξης του σχολείου μας έλαβαν μέρος στη διεθνή αναπαράσταση του πειράματος του Ερατοσθένη. Συγκεκριμένα, στις 12.25 ακριβώς, ώρα που ο ήλιος μεσουρανούσε, μέτρησαν την σκιά που δημιουργεί μια ξύλινη ράβδος μήκους 1 μέτρου. Μετά υπολόγισαν τη γωνία της ακτίνας του ήλιου που δημιούργησε τη σκιά και τη βρήκαν 39 μοίρες. Όπως και ο Ερατοσθένης το 240 π.Χ. , υπολογίσαμε την περιφέρεια της Γης σε σχέση με την απόστασή μας από τον Ισημερινό. Βρήκαμε 39.249 χλμ., δηλαδή πολύ κοντά στο 40.075 χλμ. που είναι η πραγματική περιφέρεια της Γης. Συγχρόνως με εμάς έκαναν τις ίδιες μετρήσεις κι άλλα σχολεία από όλον τον κόσμο. Εμείς συνεργαστήκαμε με το σχολείο Marupes Elementary School της Λετονίας. Έκαναν και οι εκεί μαθητές τις ίδιες μετρήσεις και μας έστειλαν τη γωνία που βρήκαν (59 μοίρες). Κάναμε την αφαίρεση με τη δική μας γωνία και με το αποτέλεσμα διαιρέσαμε τις 360 μοίρες και βρήκαμε 18. Αυτό το πολλαπλασιάσαμε με την μεταξύ μας απόσταση και υπολογίσαμε την περιφέρεια της Γης ως 39.420 χλμ., δηλαδή ακόμη πιο κοντά στο πραγματικό νούμερο. Σημασία όμως δεν έχει η ακρίβεια αλλά η εμπειρία που έζησαν οι μαθητές μας συμμετέχοντας σε αυτό το πείραμα. Εικόνες από το πείραμα βλέπετε στο παρακάτω βίντεο.