Σκακιστική συνάντηση

Στις 9/6/2016, στον δημοτικό χώρο της Πλαζ Πατρών, συναντήθηκαν 125 μαθητές από το 50ο, το 16ο, το 51ο και το 26ο δημοτικά σχολεία της Πάτρας, μέλη του Δικτύου για το σκάκι, των Πολιτιστικών Προγραμμάτων Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν.Αχαίας. Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές των τμημάτων Β1, Β2, Β3 και Ε2. Οι μαθητές των σχολείων γνωρίστηκαν μεταξύ τους, έπαιξαν σκάκι σε σκακιέρες, σε επιδαπέδια σκακιέρα και σκάκι σιμουλτανέ με τους σκακιστές Παυλίδη Δημήτρη και Πούντζα Χρύσανθο. Επίσης, παρουσίασαν δύο θεατρικά δρώμενα και μια εικαστική έκθεση, με θέμα το σκάκι. Οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν το θεατρικό έργο “Ο ένας και ο άλλος”. Τη συνάντηση οργάνωσε η Υπεύθυνη Πολιτιστικών Προγραμμάτων κα Ανδριάνα Κουφού και χαιρέτησε ο Υπεύθυνος Επιστημονικής Καθοδήγησης Α/θμιας Εκπ/σης της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας κος Θεόδωρος Μπαρής.

Δείτε το βίντεο εδώ