Εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου 1940

Σήμερα, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο του “Οχι” της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν από το προαύλιο με τη γιορτή της σημαίας και την ανακοίνωση των σημαιοφόρων και παραστατών μαθητών της Στ’ τάξης. Έπειτα, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί πέρασαν στο αμφιθέατρο του σχολείου μας όπου άκουσαν τη διευθύντρια του σχολείου Πολυδώρου Αγγελική και τον δάσκαλο της Δ’ τάξης Λιάγκα Ιωάννη να μιλάνε για την ιστορική επέτειο και τη σημασία των γεγονότων. Ακολούθησαν απαγγελίες ποιημάτων και δραματοποιήσεις από τους μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας, οι οποίοι και χειροκροτήθηκαν θερμά από όλους τους παρευρισκόμενους. Ανάμεσα στα ποιήματα και τα θεατρικά δρώμενα, η χορωδία του σχολείου μας τραγούδησε με τη συνοδεία πιάνου και την καθοδήγηση του μουσικού μας Κατσώλη Νίκου, τα τραγούδια: “Όχι καινούριο πόλεμο”, “Ανώνυμοι ήρωες”, “Την Αλβανία ξέγραψε”, και την “Αθάνατη ψυχή”. Η εκδήλωση έκλεισε με τον Εθνικό μας Ύμνο, ενώ παράλληλα λειτούργησε έκθεση αυθεντικών κειμηλίων από τον πόλεμο του 1940, τα οποία ευγενικά μας παραχώρησε για την ημέρα ο κος Ζακυνθινός Ευστάθιος.