Η γιορτή του Πολυτεχνείου

Στις 17 Νοέμβρη 2016 πραγματοποιηθήκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας εκδήλωση για τη μνήμη του Πολυτεχνείου 1973. Την εκδήλωση ανέλαβαν και παρουσίασαν οι μαθητές των δύο τμημάτων της Ε’ τάξης μαζί με τους δασκάλους τους Ζάκα Νικόλαο και Παπαδούρη Παναγιώτη. Η γιορτή ξεκίνησε με ομιλία της δασκάλας Φωτεινής Τσιχαράπη για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου και την ιστορική τους αξία. Έπειτα οι μαθητές των δύο τμημάτων ανέδειξαν το χρονικό της εξέγερσης του Πολυτεχνείου με δραματοποιημένα στιγμιότυπα, ένα μικρό θεατρικό και μερικά σπουδαία τραγούδια που τραγούδησε η χορωδία του σχολείου μας με την καθοδόγηση και τη μουσική επιμέλεια του μουσικού μας Νίκου Κατσώλη. Την εκδήλωση παρακολούθησαν και χειροκρότησαν όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας καθώς και πολλοί γονείς.