118 μαθητές παίζουν σκάκι

Το απόγευμα της Παρασκευής 26 Φεβρουαρίου 2016, για δεύτερη συνεχή χρονιά τα δημοτικά σχολεία της Πάτρας 11ο, 35ο και 50ο συναντήθηκαν πάνω από τις σκακιέρες και έπαιξαν το αγαπημένο παιχνίδι των μαθητών τους. Πέρσι συγκεντρώθηκαν 51 μαθητές, ενώ φέτος οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προσδοκία και οι μαθητές και των τριών σχολείων που έλαβαν μέρος στην εκδήλωση ήταν 118! Τη διοργάνωση είχε το 50ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+, Let’s improve ? chess in schools που υλοποιεί. Τη φιλοξενία της εκδήλωσης ανέλαβε το 35ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών. Το τουρνουά 5 γύρων έγινε με όλες τις αγωνιστικές σκακιστικές προδιαγραφές και η διάρκειά του ήταν 4 ώρες. Διευθυντής αγώνων ήταν ο Μακροδήμος Νικόλαος. Επικεφαλής διαιτητής ήταν ο Σπηλιόπουλος Αλέξιος και διαιτητές οι Γεωργόπουλος Γεώργιος, Τζιφέρη Αλεξάνδρα και Παπαγιαννοπούλου Ισμήνη. Μικροί και μεγάλοι μαθητές διασκέδασαν και δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στο πνευματικό αυτό άθλημα το οποίο έχει αποδειχθεί ότι συμβάλλει στην ανάπτυξη της μνήμης και της συγκέντρωσης, στην καλλιέργεια της κριτικής και αναλυτικής σκέψης και αυξάνει τις σχολικές επιδόσεις των παικτών του. Στο τέλος, οι μαθητές με τους γονείς τους, οι διευθυντές των 3 σχολείων Κομποχόλης Ευάγγελος, Πολυδώρου Αγγελική και Πολυδώρου Μαρία καθώς και μέλη των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων των 3 σχολείων συγκεντρώθηκαν στην κεντρική αίθουσα του 35ου για την τελετή απονομής των κυπέλλων και των μεταλλίων. Οι πρώτοι νικητές κάθε κατηγορίας έλαβαν ένα αναμνηστικό κύπελλο, οι δεύτεροι και τρίτοι νικητές κάθε κατηγορίας έλαβαν ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι μαθητές κέρδισαν ένα σκακιστικό μετάλλιο για τη συμμετοχή τους στους αγώνες. Αναλυτικά οι νικητές ήταν:

κατηγορία Α-Β τάξεις

Αγόρια: 1ος Δόσης Βασίλης, 2ος Αλυσανδράτος Αριστοτέλης, 3ος Ξένος Γιώργος

Κορίτσια: 1η Βρυώνηη Δέσποινα, 2η Κουτρουμάνου Ηλέκτρα, 3η Πεφτίκογλου Ναταλία

κατηγορία Γ-Δ τάξεις

Αγόρια: 1ος Τσιπιανίτης Κωνσταντίνος, 2ος Τσεμέρι Μάριος, 3ος Μόσχου Θεόδωρος

Κορίτσια: 1η Παυλίδου Μαρία, 2η Μούκα Ιωάννα, 3η Μανιάτη Ραφαέλα

κατηγορία Ε-ΣΤ τάξεις

Αγόρια: 1ος Σταυρόπουλος Κωνσταντίνος, 2ος Σπυρούλιας Κωνσταντίνος, 3ος Φώτος Αλέξανδρος

Κορίτσια: 1η Φερτάκη Ελευθερία, 2η Νικολάου Εβελίνα, 3η Σινγκ Πενάμα