Ημέρα αθλητισμού

Την Τρίτη 6 Οκτωβρίου το σχολείο μας αφιέρωσε την ημέρα στον αθλητισμό. Το πρωί έγινε μια εισαγωγή στις τάξεις για τη σημασία και τα οφέλη του αθλητισμού, το ολυμπιακό ιδεώδες και την ιστορία της άθλησης. Στη συνέχεια, όλες οι τάξεις του σχολείου μεταφέρθηκαν στο Εθνικό Κλειστό Γυμναστήριο “Δημήτρης Τόφαλος”, όπου τους έγινε επίδειξη ολυμπιακών αθλημάτων και έπαιξαν και οι ίδιοι οι μαθητές. Πιο συγκεκριμένα, γνωστοί Πατρινοί αθλητές του βόλεϊ, του μπάσκετ, του μπάντμιντον και του πιγκ-πογκ, έκαναν επίδειξη των αθλημάτων αυτών στο χώρο του σταδίου, ενώ οι μαθητές παρακολουθούσαν από την εξέδρα και αργότερα κατέβηκαν οι μαθητές και ασχολήθηκαν ανά τμήμα με τα παραπάνω αθλήματα σύμφωνα με τις υποδείξεις των αθλητών. Όταν το μεσημέρι, οι μαθητές γύρισαν στο σχολείο, συζήτησαν με τους δασκάλους τους για τα αθλήματα που γνώρισαν και μοιράστηκαν τις εντυπώσεις τους και τις ιδέες τους με τους συμμαθητές τους.