Διασχολικό σκακιστικό τουρνουά

Το Σάββατο 23 Μαΐου 2015, στο 35ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών πραγματοποιήθηκε μια μεγάλη σκακιστική γιορτή με τη συμμετοχή 51 μαθητών από το 11ο, το 35ο και το 50ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών. Οι μαθητές των παραπάνω σχολείων συνεργάζονται εδώ και 2 χρόνια στην έκδοση ενός ηλεκτρονικού μαθητικού περιοδικού, του ?Συνδετήρα?. Το Σάββατο οι μαθητές συναντήθηκαν πάνω από τις σκακιέρες για να παίξουν, να μάθουν και να δοκιμάσουν τη λογική τους σκέψη πάνω στο πνευματικό αυτό άθλημα που έχει μπει επίσημα πλέον στο σχολικό πρόγραμμα. Το τουρνουά οργανώθηκε από το 50ο Δημοτικό Σχολείο, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ ?Let’s Improve-Chess in Schools? με την ευθύνη του συντονιστή του προγράμματος Μακροδήμου Νίκου και την πολύτιμη βοήθεια του διεθνή διαιτητή Γεωργόπουλου Γεώργιου και του μέλους του Δ.Σ. της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας Σπηλιόπουλου Αλέξη. Οι μαθητές των τριών σχολείων, από τις 10 το πρωί, έως τη 1 το μεσημέρι έπαιζαν σκάκι και έκαναν νέους φίλους, ενώ φεύγοντας πήραν από ένα αναμνηστικό μετάλλιο για τη συμμετοχή τους σε αυτό το διασχολικό τουρνουά. Μετά από 5 γύρους σκακιστικών παρτίδων οι πρώτοι νικητές από κάθε τάξη κέρδισαν το κύπελο της τάξης, ενώ οι δεύτεροι πήραν το αργυρό μετάλλιο και οι τρίτοι το χάλκινο. Τους νικητές καθώς και όλους τους μαθητές για τη συμμετοχή τους, χειροκρότησαν και επιβράβευσαν οι παρευρισκόμενοι γονείς τους, οι 3 Διευθυντές των Σχολείων, κος Κομποχόλης Ευάγγελος, κα Πολυδώρου Αγγελική και κα Πολυδώρου Μαρία, καθώς και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 35ου Δημοτικού Σχολείου κος Καπράλος Αθανάσιος.

Οι νικητές ανά τάξη ήταν οι παρακάτω:

Νήπια και Α΄ τάξη: 1ος ο Αλυσανδράτος Αριστοτέλης, 2ος ο Μπλέτσος Αλέκος και 3ος ο Μπαρδάκης Θεόδωρος.

Β΄ τάξη: 1η η Αγγελοπούλου Μελίνα, 2ος ο Αλυσανδράτος Σπύρος και 3η η Μανιάτη Ραφαέλα.

Γ΄ τάξη: 1ος ο Τσεμέρι Μάριος, 2ος με ισοβαθμία ο Φερτάκης Δημήτριος και 3ος ο Τσιτσιρόπουλος Σπύρος.

Δ΄ τάξη: 1η η Γκαϊντού Πενάμα, 2ος ο Λαβίδας Χρήστος και 3ος ο Γεωργίου Γεώργιος

Ε΄ τάξη: 1η η Φερτάκη Ελευθερία, 2ος ο Σταυρόπουλος Κωνσταντίνος και 3ος ο Σπυρούλιας Κωνσταντίνος.

ΣΤ΄ τάξη: 1η η Γκολφινοπούλου Μαρίνα, 2η η Τζουμάνη Φωτεινή και 3η η Στράτη Κωνσταντίνα.

Οι μαθητές του 50ου Δημοτικού κέρδισαν 4 χρυσά κύπελλα, 3 ασημένια μετάλλια