3η διακρατική συνάντηση στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας

Ένα από τα 6 σχολεία που συμμετέχουν στο κοινό μας πρόγραμμα Erasmus+ βρίσκεται στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας. Σε αυτό το σχολείο, από 6 έως 9 Οκτωβρίου 2015, πραγματοποιήθηκε η 3η διακρατική συνάντηση των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Κάθε χώρα εκπροσωπήθηκε από τον διευθυντή του σχολείου της και τον συντονιστή του προγράμματος. Από το δικό μας σχολείο, στη συνάντηση παραβρέθηκαν η διευθύντρια του σχολείου κα Αγγελική Πολυδώρου και ο συντονιστής του προγράμματος κος Νίκος Μακροδήμος. Στη συνάντηση συζητήθηκε η πρόοδος του προγράμματος, σχεδιάστηκαν οι μελλοντικές ενέργειες, ανταλλάξαμε απόψεις και καλές πρακτικές και γνωρίσαμε από κοντά το σχολείο του Βουκουρεστίου, το ρουμανικό εκπαιδευτικό σύστημα και τον τρόπο με τον οποίο εισάγουν το σκάκι στο εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα. Μπήκαμε στις τάξεις και παρακολουθήσαμε μαθήματα και συναντηθήκαμε με τον Δήμαρχο της πόλης ο οποίος μας μίλησε για εκπαιδευτικά θέματα. Με την επιστροφή μας στην Πάτρα, οργανώσαμε παρουσίαση της επίσκεψης μας στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, όπου συζητήθηκαν αυτά που είδαμε και μάθαμε στο Βουκουρέστι.