Εορτασμός 25ης Μαρτίου 2015

Την γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, φέτος ετοίμασε η ΣΤ΄ τάξη με τους μαθητές της, τους δασκάλους της Παπαδούρη Παναγιώτη και Καραγεωργοπούλου Χριστίνα, τον μουσικό του σχολείου μας Κατσώλη Νικόλαο και τη δασκάλα της θεατρικής αγωγής Μπαλασοπούλου Ρούσα. Το πρόγραμμα της εορτής περιελάμβανε ποιήματα για την επέτειο, σύντομη ιστορική αναδρομή, θεατρικά μονόπρακτα και μελοποιημένα αποσπάσματα του έργου “Ελεύθεροι Πολιορκημένοι” του Διονύσιου Σολωμού, σε μουσική Γιάννη Μαρκόπουλου. Λόγω της ιδιαιτερότητας του έργου, η γιορτή μας παρουσιάστηκε στις 23 Μαρτίου το πρωί, στο Τρικούπειο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Μεσολογγίου και την παρακολούθησαν εκτός από τους μαθητές του σχολείου μας και τους γονείς τους, μαθητές δημοτικών σχολείων της πόλης του Μεσολογγίου. Οι μαθητές μας συνδύασαν την εμφάνισή τους στο Μεσολόγγι με εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πινακοθήκη του Μεσολογγίου και στον Κήπο των Ηρώων.

Την επόμενη ημέρα, 24 Μαρτίου, η ίδια γιορτή παρουσιάστηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, για τους μαθητές και τους γονείς που δεν μπόρεσαν να παραβρεθούν στο Μεσολόγγι. Οι απαγγελίες και τα τραγούδια των μαθητών της ΣΤ τάξης συγκίνησαν τους θεατές και στις δύο παραστάσεις και κέρδισαν το θερμό τους χειροκρότημα. Η γιορτή μας έληξε με παραδοσιακούς χορούς, στο προαύλιο του σχολείου μας, από τους μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων.