1η διακρατική συνάντηση στο πρόγραμμα Erasmus+

Από τις 10 έως τις 13 Φεβρουαρίου 2015, πραγματοποιήθηκε στο Μπέλφαστ της Β. Ιρλανδίας η 1η διακρατική συνάντηση των εταίρων του προγράμματος Erasmus+ “Let’s Improve”. Από το σχολείο μας συμμετείχαν ο υπεύθυνος του προγράμματος Μακροδήμος Νίκος και η διευθύντρια του σχολείο Πολυδώρου Αγγελική. Στην πρώτη αυτή συνάντηση που έγινε στην έδρα του συντονιστή του προγράμματος, στο σχολείο Ballysillan Primary School, γνωρίστηκαν οι εταίροι, ξεναγήθηκαν στο σχολείο, παρακολούθησαν μαθήματα στις τάξεις και συζητήθηκαν οργανωτικά και διαδικαστικά θέματα του προγράμματος. Ανταλλάξαμε εμπειρίες, συζητήσαμε για το σκάκι και για μεθοδολογίες διδασκαλίας του στα σχολεία και προγραμματίσαμε τις επόμενες κοινές δραστηριότητες. Στη συνάντηση συμμετείχαν από ένας εκπαιδευτικός και οι διευθυντές των υπόλοιπων σχολείων από την Ιρλανδία, την Τουρκία, τη Ρουμανία και την Ουγγαρία. Η συνάντηση κρίθηκε επιτυχημένη και φύγαμε όλοι γεμάτοι εμπειρίες, νέες γνώσεις και νέους φίλους.