Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη

Την Πέμπτη 6 Νοεμβρίου 2014, τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης και η Β΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Βιβλιοθήκη του Δήμου Πατρέων. Αρχικά ξεναγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης και έμαθαν για χρήσιμα ιστορικά στοιχεία που αφορούν τη Βιβλιοθήκη και τα βιβλία της καθώς και θέματα ταξινόμησης και καταγραφής της δανειστικής βιβλιοθήκης, από τους υπεύθυνους της Βιβλιοθήκης. Στη συνέχεια, οι μαθητές της Στ’ τάξης έμειναν στον πάνω όροφο όπου έμαθαν να κάνουν βιβλιοέρευνα για την τοπική ιστορία, ενώ οι μικροί μαθητές της Β΄ τάξης πήγαν στο δωμάτιο με τα παιδικά βιβλία και εξερεύνησαν το θέμα της διατροφής μέσα από πολλά βιβλία και επιτραπέζια παιχνίδια. Τέλος, οι μαθητές επέστρεψαν στο σχολείο, γεμάτοι με εικόνες από τα βιβλία που μελέτησαν. Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της Δημοτικής Βιβλιοθήκης για τη θερμή φιλοξενία.